Siguro faqet tua në rrjetët sociale

Shape Image
Shape Image
Siguro faqet tua në rrjetët sociale

Mediat sociale përdoren shpesh nga gazetarët si një mjet për të promovuar punën e tyre, për të kontaktuar burimet dhe për t’u lidhur me kolegët.

Por me rritjen e përdorimit vijnë edhe rreziqe të mëdha për ta dhe punën që ata bëjnë. Siguria e shumë gazetarëve të pavarur është rrezikuar për shkak të informacionit dhe imazheve që ata kanë postuar në mediat sociale, kështu që është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për rreziqet dhe të adoptoni praktikat më të mira.

Praktika më e mira në përdorimin e rrjeteve sociale:

 • Kur është e mundur, krijoni llogari të veçanta për punën si gazetar dhe profiling personal në mediat sociale. Kjo është për të mbrojtur vetën, familjen tuaj dhe burimet tuaja.
 • Mendoni me kujdes për informacionin që postoni në mediat sociale dhe se si kjo mund t’ju rrezikojë ju dhe familjen tuaj. Mos postoni detaje të tilla si adresa juaj, detajet e pasaportës ose data e lindjes në internet.
 • Kontrolloni rregullisht cilësimet e privatësisë së llogarive tuaja për t’u siguruar që çdo informacion që dëshironi të mbahet privat është i mbrojtur nga shikimi i publikut.
 • Rishikoni rregullisht komentet e lëna në llogaritë tuaja të mediave sociale. Kushtojini vëmendje çdo mesazhi, veçanërisht mesazheve provokuese ose kërcënuese, pasi kjo mund të ndihmojë në zbulimin e çdo kundërshtari të mundshëm.
 • Flisni me miqtë dhe familjen për profilin tuaj në rrjetet sociale. Informojini ata nëse nuk dëshironi të etiketoni në foto dhe/ose komente në internet. Vendosni profilet tuaja të mediave sociale për t’ju informuar nëse jeni etiketuar. Shikoni udhëzuesin e Facebook më poshtë.
 • Çaktivizoni geotagging (etiketimin) nëse jeni të shqetësuar për postimin e vendndodhjes tuaj në faqet e mediave sociale.
 • Shmangni përdorimin e mediave sociale kur kryni intervista nga burime anonime. Në vend të kësaj, përdorni një platformë më të sigurt. Shikoni udhëzuesin tonë për sigurimin e materialeve tuaja (Anglisht). Për tu mbrojtur juve dhe burimet tuaja, aktivizoni mesazhet sekrete për bisedat në Facebook. Shikoni udhëzuesin e Facebook më poshtë për informacion mbi këtë.
 • Gjithmonë dilni nga llogaritë tuaja të mediave sociale. Kjo do të parandalojë që dikush të ketë akses në informacionin tuaj.
 • Përdorni fjalëkalime të forta dhe të gjata për të mbrojtur llogaritë tuaja të mediave sociale ose përdorni një menaxher fjalëkalimesh. Shikoni udhëzuesin e fjalëkalimit (Anglisht) për ndihmë se si ta bëni këtë.
 • Përdorni verifikimin me dy hapa (Two – step verification) për të mbrojtur llogaritë tuaja. Shikoni udhëzuesin emailit (Anglisht) për informacione të mëtejshme.

Të dobishme për tu lexuar:

Facebook ka shkruar një udhëzues për gazetarët për t’i ndihmuar ata të përdorin Facebook në mënyrë më të sigurt. Ekziston gjithashtu një udhëzues për sigurimin e informacionit tuaj në Facebook.

Twitter ka një udhëzues se si ta mbani llogarinë tuaj të sigurt. (Qasja në udhëzues është në gjuhën angleze).

433 Comments

 1. I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

 2. I read your article carefully, it helped me a lot, I hope to see more related articles in the future. thanks for sharing.

 3. Respected casino online casino that pays. Prompt payouts, pay any way you want. Many different online games, slots. Huge selection of sports betting, online streaming, work all over the world. Click and win with us

 4. I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

 5. For my thesis, I consulted a lot of information, read your article made me feel a lot, benefited me a lot from it, thank you for your help. Thanks!

 6. For my thesis, I consulted a lot of information, read your article made me feel a lot, benefited me a lot from it, thank you for your help. Thanks!

 7. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason seemed to be on the net the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people
  think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the
  nail upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 8. F*ckin’ tremendous issues here. I’m very satisfied to see your article. Thank you so much and i am looking forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 9. Match time: Match will begin at 7.30pm IST. The IPL 2023 will be played across 12 venues, with the HPCA Stadium in Dharamsala and Barsapara Cricket Stadium in Guwahati staging two matches each for Punjab Kings and Rajasthan Royals respectively. IPL Match Today Time- The matches of the IPL will get started at 07:30 PM as per Indian Standard Time but when there are two matches in one day, then the 1st match will be played at 03:30 PM and the 2nd match will be played at 07:30 PM. The toss of the match will be done at 03:00 PM IST for the first match and at 07:00 PM for the second match. Super Giants won by 56 runs Predicting the outcome of a T20 cricket match is always a tough task, given the unpredictable nature of the format. However, based on current form and team balance, we predict that today’s IPL match stadium will be won by the team that can hold its nerve under pressure and execute its plans better on the field.
  http://www.yunbiotech.com/home/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=4223
  53%   30 Apr 15:00 Champions League 30 Apr 15:00 30 Apr 15:00 Champions League Champions League Soccer picks on today’s and this weekend’s matches. Consult the OLBG army of soccer tipsters to find today’s best bets before placing your wagers with legal online sportsbooks. Everything you need for match day – live scores, highlights, news, MLS Fantasy, and more! 53%   Champions League 53%   Champions League 30 Apr 15:00 30 Apr 15:00 Soccer picks on today’s and this weekend’s matches. Consult the OLBG army of soccer tipsters to find today’s best bets before placing your wagers with legal online sportsbooks. 53%   53%   Champions League 30 Apr 15:00 Champions League 5 comments 5 comments Champions League

 10. With 20 years of APPA membership behind us we are also members of the exclusive PPAI as well as being accredited with ISO:9001 (2015) certification. FAQ & Policies 39mm Ceramic Chips Diameter: 39 mm Thickness: 3 mm Weight : 10g Material: Casino grade ceramic All chips are shipped directly from the U.S. and will take approximately 3 weeks to arrive. FREE Shipping Over $99 call us Poker Tables FREE Shipping Over $99 Front clasps to keep your Poker set protected and secure These poker chips are extremely common and are used almost every day in all casinos and poker rooms. The main advantage of using these poker chips is that they are very easy to handle and can be easily shuffled. Also, they are very inexpensive and can be purchased in large quantities. These colors are considered a standard chip set that would be used in a cash game or a tournament. Many home sets use the same standard colors.
  http://www.irken.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=444784
  Poker is a game that many people love to play. If you have friends that play card games, you should get them to play poker with you. The best part about playing poker is that it can be played anywhere at any time. So, you don’t need to worry about where you can play it. Luckily for you, you don’t need to go far to play a game of Texas Hold’em. All you need is an Android phone or tablet and you will be able to play a game of Texas Hold’em anywhere.  The game features an in-game tutorial that appears when new game elements are introduced. Players can check the in-game tutorial for an overview of the poker rules, and tips and trick. Using the in-game tutorial is optional, and players can opt to skip the instructions. There have been 10,059 plays and 3 likes from 3 votes since 07 11 2015.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *